לוחות החשמל בעסק אחראים על העברת הכוח החשמלי אל נקודות הצריכה. ארון החשמל הוא המקום בו מותקנים הלוחות תוך שימוש בחומרים הנכונים והקפדה על נהלי הבטיחות. ייצור של לוחות חשמל מכל סוג מחייב עמידה בקריטריונים של מכון התקנים, אחריות מקצועית וביצוע בדיקות בקרת איכות באופן קבוע. עבודות חשמל מכל סוג יש להקפיד לבצע רק עם אנשי מקצוע בעלי הסמכה מתאימה, הכשרה, ניסיון וציוד מתאים.  

מה כוללים לוחות חשמל? 

כל לוח חשמל רגיל יכלול מפסק ראשי, מהדקים, פסי צבירה ומערכת הגנה שמונעת תקלות ודואגת להגנה מפני התחשמלות או קצר חשמלי. הרכיבים כולם מהודקים אל לוח החשמל באופן קבוע. פסי הצבירה שעל לוחות החשמל מיוצרים מנחושת ומשמשים כמרכזיה בעבור הקווים והמכשירים החשמליים המקבלים מתח חשמלי מהלוח. בכל לוח חשמל סטנדרטי תמצאו גם מפסק אוטומטי להגנה מפני קצר חשמלי, התחשמלות ועומס יתר. המפסק האוטומטי מנתק מיד את זרם החשמל כאשר הוא מזהה סכנה.  

איך מתקינים לוח חשמל?

בעבור התקנת לוח חשמל  עליכם לפנות אל חשמלאי מוסמך. החשמלאי יסייר במבנה, יבחן את תשתיות החשמל הקיימות ויתכנן בהתאם את ההתקנה. מעגלי הכוח בדירה יחושבו בהתאם לצריכה הצפויה כאשר מכשירים שצורכים הרבה חשמל מקבלים נתיכים נפרדים. תכנון נכון חיוני למניעת מצבים עתידיים של עומס יתר.   

איפה כדאי למקם את לוח החשמל? 

במבנים ישנים לוח החשמל ממוקם מחוץ לעסק (לרוב בחדר מדרגות משותף). בכדי לנתק את הזרם או לחדש את הזרם יש לצאת מהדירה. למעשה, כל אדם שעובר בחדר המדרגות יוכל לנתק או לחדש את זרם החשמל אל הדירה. כיום, במבנים חדשים התקנת לוח החשמל מתבצעת בתוך תחום הדירה או העסק. המונה של חברת החשמל מותקן עדיין מחוץ לדירה במיקום נגיש לעובדי החברה. לוחות חשמל מכל סוג ובכל מיקום יש להתקין בתוך ארון בטיחותי המספק הגנה מפני אש.  

מי רשאי להתקין לוחות חשמל? 

התקנת לוחות חשמל חדשים או ביצוע שינויים בלוחות קיימים תתבצע רק על ידי חשמלאי מוסמך. גם אם התברכתם בידי זהב לא תוכלו להתקין בעצמכם לוח חשמל לבית או לבצע בו שינויים. לוח החשמל הביתי מחובר אל הרשת של חברת החשמל כך שרק חשמלאי מוסמך יוכל לנתק אותו ממנה לקראת התקנה או ביצוע שינויים בלוח.